1918

м. Вінниця. Вулиця Леніна, 67. 17 січня 1918 року тут на збо­рах трудящих міста проголошено Радянську владу на Поділлі.

На чолі з більшовиками комсомольці Вінниччини брали активну участь у боротьбі за встановлення і зміцнення Радянської влади. Читать далее »

1919

м. Вінниця. Міський театр. 18 квітня 1919 року в приміщенні театру відбувся мітинг молоді міста. На пропозицію комуністів учасники мітингу прийняли рішення про створення комсомольської  організації.

1919

м. Вінниця. Обласне управління зв’язку. 7 травня 1919 року в цьому приміщенні відбулися організаційні збори Вінницької міської комсомольської організації. В 1919 році організація налічувала 40 чо­ловік.

1919

смт. Калинівка. Чорний ліс. У лісі під Калинівкою в 1919 році точилися запеклі бої Вінницького комуністичного батальйону з петлюрівськими бандами. Його бійці — комуністи і комсомольці — виявили мужність і відвагу у боротьбі з ворогами молодої Радян­ської Республіки. Читать далее »

1920

м. Жмеринка. Середня школа № 1. Меморіальна дошка нага­дує, що тут учився Борис Біров, один з ватажків молоді Жмерин­ки  в роки  громадянської війни.  Комсомольська   організація  Жмеринки заснована 18 травня 1919 року. її першим секретарем був Семен  Дикий, другим — Борис Біров, який загинув смертю хороб­рих у бою з бандами Махна 3 серпня 1920 року.

1920

м. Ладижин. Тростянецький район.  Братська могила бійців-котовців. У центрі Ладижина у братській могилі поховано бійців-котовців, які в 1920 році загинули у боях з ворогами Радянської плади. В місті в роки громадянської війни знаходився штаб бригади  Г. І. Котовського, героя громадянської війни.

1920

с. Соболівка. Теплицький район. Комсомольська організація в іиболівці виникла в жовтні 1920 року. Її члени провадили велику політико-виховну і культурно-масову роботу. Читать далее »

1922

смт. Томашпіль. Цукровий завод. У братській могилі на тери­торії заводу поховано групу комсомольців, що загинули в боротьбі проти бандитів за владу Рад.

1920

с. Трибухи. Літинський район. У 1920 році бандити замучили іільського вчителя Антона Дибалевича і його друга комсомольця Максима Самолюка, які в числі перших радянських активістів за киданням губкому партії прибули в село для ліквідації неписьмен­ності і піднесення культури.

1922

м. Вінниця. Дитячий парк імені М. Г. Козицького. В парку по­чинаний Леонід Балабанов — один з перших секретарів Подільського губкому комсомолу, активний учасник боротьби за владу Рад ми Поділлі і в Києві. Помер у 1922 році від тифу.

Центральна алея парку присвячена юним героям, які загинули к боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками в період Вели­кої Вітчизняної війни.

с. Вербова. Томашпільський район. У цьому селі жив і навчався в школі майбутній полководець, двічі Герой Радянського Союзу Іван  Данилович Черняховський. Читать далее »

1922

с. Заболотне. Крижопільський район. У 1922 році в селі виник комсомольський осередок. Комсомольці очолили учнів школи і сіль­ську молодь на боротьбу з бандитизмом, провели облік сільського­сподарського інвентаря нетрудових господарств. Читать далее »

1922

с. Кузьминці. Гайсинський район. На подвір’ї середньої школи стоїть пам’ятник одному з перших сільських комсомольців Тодосію Терещуку, який 1922 року загинув від руки куркуля. Ім’я Терещука носить піонерська дружина.

1923

с Гранів. Гайсинський район. Наприкінці 1923 року в селі за­сновано комсомольську організацію. Комсомольці виступали при­страсними ініціаторами всіх заходів щодо будівництва нового життя, працювали у сільраді, їх обирали до правлінь різних органі­зацій і товариств. Читать далее »

1924

с Ободівка. Тростянецький район. У центрі села стоїть пам’ят­ник   Г.   І.  Котовському,   за   ініціативою   якого   місцеві  комсомольці  демобілізовані бійці кавалерійського корпусу, яким командував І рнгорій Іванович, створили тут у 1924 році одну з перших у рес­публіці сільськогосподарську комуну. Читать далее »

1924

с. Стадниця. Вінницький район. Під час створення колгоспу в Стадниці в 1924 році від руки куркулів загинув один з активних сільських комсомольців Петро Ковальчук. Читать далее »

1927

м. Жмеринка. Залізничний вузол. На честь X річниці Великого Жовтня комсомольська організація депо станції Жмеринка в 1927 ро­ці провела масовий суботник, під час якого впорядковувала депо і збирала металолом. На зароблені кошти купили високоякісну бронзу і виготовили два погруддя В. І. Леніна. Читать далее »

1928

с. Іскриня. Літинський район. За участю комсомольців у селі було створено два товариства по спільній обробці землі. Для здійс­нення цього заходу в 1928 році іскринський осередок ЛКСМУ виді­лив 15 комсомольців.

1929

с. Дзвониха. Тиврівський район. Велику роботу під час колек­тивізації провадив один з перших сільських комсомольців Степан Патлатюк. Юнак був активним сількором газети «Більшовицька правда»,  створив   перший   у   районі  драматичний   гурток. Влітку 1929 року куркулі вбили Степана. За рішенням комсо­мольців колгоспу «Росія» (село Дзвониха) С. Патлатюка навічно зараховано до складу первинної комсомольської організації артілі.

1930

с.  Попелюхи. Мурованокуриловецький район. Під час колекти­візації місцеві куркулі по-звірячому вбили секретаря комсомольської організації В. Нетребчука. В пам’ять про юнака одну з централь­них вулиць села названо його ім’ям.

1933

с.  Круги. Тиврівський район. У 1933 році куркулі вбили ком­сомольця Василя Борисова, який охороняв колгоспні буряки. У від­повідь на злочин молодь Вінниччини утворювала комсомольські за­гони, називаючи їх ім’ям В. Борисова. Загони охороняли майно колгоспів від класових ворогів.

1934

с. Бродецьке. Козятинський район. У 1934 році бурякорадгосп села за високі показники у вирощуванні високих врожаїв насіння та коренів цукрових буряків був нагороджений Почесною грамотою облвиконкому та занесений до Червоної книги передових госпо­дарств області. Читать далее »

1935

с. Комсомольське   (колишня    Махнівка).    Козятинський    район. 1935 року на честь значних досягнень сільських комсомольців у і праві колективізації й здійсненні культурної революції село Махнівку перейменовано в Комсомольське.

1936

с.  Бабчинці. Могилів-Подільський район. 1 травня 1936 року в селі було відкрито  першу  в Союзі сільську дитячу залізницю. Читать далее »

1937

с. Сумівка. Бершадський район. 1937 року в Сумівці було орга­нізовано одну з перших в районі жіночу тракторну бригаду, яку очолила Є. Сташенко. Наслідуючи приклад Паші Ангеліної, дівчата добре  оволоділи   технікою  і   показували   приклад  у   роботі.