1939

с. Бахматівці. Хмельницький район. У 1939 році 23-річний уро­дженець села Василь Семенович Слободзян за героїзм, проявлений в боях з японськими мілітаристами на річці Халхін-Гол, був удо­стоєний звання Героя Радянського Союзу. В 1940—1941 роках він працював   на   посаді   замполіта   по  комсомолу   Хмельницької   МТС.

У перші дні Великої Вітчизняної війни В. С. Слободзян пішов на фронт. Загинув у 1942 році.

1941

с. Зіньків. Віньковецький район. У перші дні німецько-фашист­ської окупації в селі була створена підпільна група, яку очолив учитель комсомолець Н. Й. Косецький. На початку 1944 року під­пільники влилися до партизанського загону імені Щорса. Читать далее »

1941

с. Малий Скнит. Славутський район. У 1941 році в місцевій школі було створено підпільний комітет сіл Ганнопільського куща. Керівником комітету було обрано директора школи комсомольця Д. П. Глюзицького, його заступником — вихованця комсомолу, кан­дидата партії В. О. Нестерука. Читать далее »

1941

м. Славута. Районна лікарня імені Героя Радянського Союзу Ф. М. Михайлова. В роки Великої Вітчизняної війни в місті діяла підпільна організація, створена головним лікарем місцевої лікарні Ф М. Михайловим. Рятуючи радянських військовополонених, він направляв їх до партизанів. Читать далее »

1941

с. Стригани. Славутський район. У селі Стриганах з 1941 року діяло молодіжне підпілля, створене А. Одухою. До складу його входили:  вчителька   комсомолка   місцевої   школи  Ганна  Робертівна Охман, її учні Роман Войналович, Щура  Гіпс, Вітя Кмитюк, Ваня Науменко та інші. Читать далее »

1941

с. Стуфчинці. Хмельницький район. В одному з боїв у роки війни екіпаж Павла Гудзя, колишнього комсомольського ватажка седа, вів бій з 17 фашистськими танками. 10 гітлерівських машин було виведено з ладу, знищено ворожу батарею і понад 50 фа­шистів. Павлу Гудзю присвоєно звання  Героя Радянського Союзу.

1941

м. Шепетівка. Залізнична станція. В роки окупації в місті діяло комсомольсько-піонерське підпілля, створене за завданням керівника партизанського загону А. З. Одухи в складі Володі Ковальчука, Петра Вербицького, Колі Шевчука та інших. Читать далее »

1942

м. Кам’янець-Подільський. Будинок театру. 1 травня 1942 року члени підпільної комсомольсько-молодіжної організації вивісили на будинку театру червоний прапор. Читать далее »

1942

с. Плужне. Ізяславський район. Наприкінці 1942 року в селі виникли підпільні партійно-комсомольські групи. У червні 1943 ро­ку уповноважений ЦК Компартії України  Лагута організував підпільні райкоми партії і комсомолу, Читать далее »

1942

с. Юрівка. Білогірський район. У жовтні 1942 року в селі ви­никла підпільна комсомольська група, яку очолив В. Ф. Балюк. Група мала зв’язок з партизанським з’єднанням С А. Олексенка. Підпільники рятували молодь від вивезення на німецьку каторгу, визволяли військовополонених.

1943

м. Ізяслав. Середня школа № 1. Учениця четвертого класу піо-нерка Аня Сошенська, допомагаючи своєму братові в підпільній боротьбі проти німецько-фашистських окупантів, не раз переносила гранати із Старого міста в Нове, проходячи повз фашистського вартового на мосту. Але одного разу фашист зупинив дівчинку… Вона загинула, але не сказала ні слова. Іменем Ані Сошенської названо кращі піонерські загони шкіл Ізяслава.

1943

м. Шепетівка. Школа № 4 імені Героя Радянського Союзу В. Котика. У цій школі напередодні війни навчався піонер Валя Котик. Коли на нашу землю прийшли фашисти, він вирішив боро­тися з ворогом. Читать далее »

1944

смт. Антоніни. Красилівський район. Середня школа. Вихова­нець школи капітан А. К. Леонтюк прославився у боях під Сталінградом. У 1944 році під час боїв у районі Мінська його батарея розташувалася в тилу ворога, відрізавши шлях до відступу. Читать далее »

1944

с. Зіньки. Білогірський район. Тут народився Герой Радян­ського Союзу В. П. Майборський, вихованець Ленінського комсо­молу, один з трьох героїв, які повторили подвиг О. Матросова і залишилися живими.

1944

смт. Сатанів. Городоцький район. Це сталося навесні 1944 року. Біля дороги між Гусятином і Сатановом артилеристи гарматної обслуги, командиром якої був парторг батареї Павло Макаров, вступили в нерівний бій із фашистськими танками. Читать далее »

1945

смт. Ярмолинці. Середня школа. Вихованець школи комсомо­лець сержант С. І. Хоптяр, навідник протитанкової гармати, за проявлені велику мужність і відвагу в квітні 1945 року удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Ім’я героя носить піонерська дружина школи.