1941

с. Анастасівка. Роменський район. У селі поховано льотчицю-комсомолку Капо Зеленко. Свій бойовий шлях вона почала ще у війну з білофіннами і була нагороджена орденом Червоного Пра­пора. Читать далее »

1941

с. Бунякине. Путивльський район. Під час німецько-фашист­ської окупації в грудні 1941 року в селі була створена підпільна патріотична група з 9 чоловік, яку очолював комсомолець Льоня Чечоткін. Читать далее »

1941

с. Потопиха. Липоводолинський район. В селі встановлено обе­ліск в пам’ять піонерів Івана Золотоверха і Петра Русакова, за­мучених фашистами за допомогу партизанам.

1941

м. Путивль. Спадщанський   ліс. Музей  партизанської слави. У лісі, який був базою партизанів, збереглися землянки. Це своє­рідний музей, на території якого встановлено пам’ятник-обеліск. Читать далее »

1941

м. Путивль. Школа № 1 імені Радія Руднєва. В цій школі до війни навчався комсомолець Радик Руднєв. У місті встановлено пам’ятник відважному комсомольцю-партизану.

1941

с. Річки. Білопільський район. Село — батьківщина двічі Героя Радянського Союзу С. П. Супруна, який загинув у 1941 році. Ви­хованець Ленінського комсомолу, С. П. Супрун був до війни льотчиком-випробувачем. Читать далее »

1941

с. Стара Гута. Середино-Будський район. Під час окупації Сум­щини фашистами Стара Гута стала партизанською столицею. Це тут з’єднання двічі Героя Радянського Союзу С. А. Ковпака проводило мітинги й наради своїх загонів. Читать далее »

1941

м. Суми. Середня школа № 2. У жовтні 1941 року в Сумах виникла підпільна комсомольська група її організатором став десятикласник школи № 2 Дмитро Косаренко. До складу групи вві­йшли В. Теребун, А. Гранін, А. Зубченко та інші. Читать далее »

1941

м. Суми. Суконна фабрика. З перших днів окупації міста робіт­ниці фабрики комсомолки Марія Рахманова і Валентина Степанова та працівниця облфінвідділу Марія Бадаева були залишені в Су­мах для роботи в складі підпільної групи. Читать далее »

1941

с. Штепівка. Лебединський район. Восени 1941 року танкова рота, в якій служив Тимофій Шашло, вихованець комсомолу Украї­ни, вела тяжкий бій за село Штепівку, важливий стратегічний пункт на дорозі до Харкова і Сум. Читать далее »

1942

с. Бистрик. Кролевецький район. Село— батьківщина поета Пи­липа Рудя (1910—1942 pp.). З юнацьких літ він працював на ком­сомольській, а потім на журналістській роботі. Читать далее »

1942

с. Грунь. Охтирський район. Уродженець села, льотчик стар­ший лейтенант А. М. Дегтяренко навесні 1942 року за три з половиною місяці зробив 39 бойових вильотів і знищив 12 літаків во­рога. Він вивіз на своїй машині з окупованої території тяжко по­раненого льотчика О. П. Маресьева. За виняткову хоробрість А.  М. Дегтяренку присвоєно звання  Героя   Радянського  Союзу.

1942

с. Запсілля. Краснопільський район. Уродженець села 22-річний лейтенант П. П. Мірошниченко в 1942 році в боях за село Печище Гомельської області закрив своїм тілом амбразуру ворожого дзоту. За цей подвиг мужньому юнакові присвоєно звання Героя Радян­ського Союзу.

1943

м. Конотоп. Школа № 8. У цій школі працює вчителем Олек­сандр Тимофійович Орленко, кавалер трьох орденів Слави, учасник Великої Вітчизняної війни.

1943

смт. Краснопілля. Вулиця імені Героя Радянського Союзу О. М. Калініна. В серпні 1943 року в боях за визволення селища від німецько-фашистських загарбників старший сержант комсомо­лець з Алтайського краю О. М. Калінін повторив подвиг О. Матросова. Йому посмертно присвоєно звання  Героя  Радянського Союзу.

1943

м. Кролевець. Вулиця імені Героя Радянського Союзу Василя Цимбала. Вулицю названо ім’ям матроса-кролевчанина Василя Цимбала, який загинув у 1943 році.

1943

с. Ображіївка. Шосткинський район. Ображіївка — батьківщина вихованця Ленінського комсомолу, тричі Героя Радянського Союзу Івана Кожедуба. В центрі села встановлено погруддя Героя, а на будинку школи — меморіальну дошку.

1943

с. Синівка. Липоводолинський район. Комсомолець М. Артюх організував підпільну молодіжну диверсійну групу з 12 чоловік, яка в лютому 1943 року знищила 5  ворожих машин з вантажем та близько 20 німецьких солдатів і офіцерів.

1943

с. Солдатське. Великописарівський район. На подвір’ї середньої школи встановлено погруддя комсомолки М. Д. Гендіної—зв’язко­вої великописарівського партизанського загону, яку закатували фа­шисти.

1943

с. Яструбине. Білопільський район. Іван Темченко, уродженець Яструбиного, відзначився в боях із загарбниками. Як хоробрий і винахідливий розвідник, не раз приводив «язика». Читать далее »

1944

м. Лебедин. Відділення «Сільгосптехніка». Навесні 1944 року з ініціативи комсомольців було створено комсомольсько-молодіжну тракторну бригаду, яку очолив Я. Шульга. Читать далее »

1944

с. Успенка. Буринський район. Вихованцю школи молодшому сержанту Г. П. Головенському за мужність і відвагу, виявлені в боях за Кенігсберг, присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його ім’я присвоєно школі. В 1970 році в селі встановлено пам’ятник герою.

1945

с. Коротченкове. Шосткинський район. Вихованець школи сер­жант М. Н. Фролов під час форсування Одеру першим із роти пе­реправився на протилежний берег. Своїм кулеметом він відбив на зайнятому плацдармі шість ворожих атак, знищив 100 фашистів. Читать далее »