1941

с. Великий Перевіз. Шишацький район. Під керівництвом пар­тійної та комсомольської організацій партизанського загону, який діяв на території району, в селі (1941—1943 роки) працювала група комсомольців-підпільників на чолі з Олексієм Липником. За допо­могою радіоприймача, зібраного Михайлом Кононенком, комсомольці слухали повідомлення Радінформбюро, а потім інформували насе­лення, розповсюджували листівки. Читать далее »

1941

с. Горби. Гребінківський район. У цьому селі народився і вчився комсомолець Василь Риндя.

26 грудня 1941 року в боях за село Берестівку, поблизу Горлівки Донецької області, його танк першим вирвався вперед на вог­неві точки ворога. Читать далее »

1941

м. Кременчук. Вулиця Цюрупи, 51. У листопаді 1941 року в квартирі, де жила сім’я Олександра Кривицького, відбулися органі­заційні збори підпільної комсомольсько-молодіжної організації, до якої увійшли Микола Зозуля, Володимир Ігнатьєв, Галина Пономарьова та інші. Читать далее »

1941

с. Мачухи. Полтавський район. У серпні 1941 року вихованець школи комсомолець Володимир Грек героїчно загинув у районі Оде­си, охороняючи Чорноморське узбережжя від фашистів. Ланка вини­щувачів молодшого лейтенанта Володимира Грека прикривала з повітря плавучий док з жінками, дітьми, робітниками, які евакуйо­вувались в тил. Читать далее »

1941

м. Полтава. Вулиця Гребінки, 14. У цьому будинку жила Герой Радянського Союзу Ляля Убийвовк — керівник полтавської підпіль­ної комсомольсько-молодіжної організації, яка діяла в місті в 1941 — 1942 роках. Читать далее »

1941

м. Полтава. Школа № 10 імені Короленка. У цій школі вчи­лася Ляля Убийвовк. Коли фашисти прийшли на радянську землю, вона очолила підпільну комсомольську організацію Полтави. Читать далее »

1941

м. Полтава. Першотравневий проспект, 5. В будинку, де жив Сергій Ільєвський, в 1941 — 1942 роках відбувалися наради штабу підпільної комсомольсько-молодіжної групи міста Полтави. Про це нагадує меморіальна дошка.

1942

с. Баранівка. Шишацький район. Комсомолка Дуся Бородай була розвідницею партизанського загону К. Й. Тутки. Поліцаї вистежили дівчину, схопили її і передали в руки гестапо. Фашисти катували юну розвідницю, обливали на морозі водою, а потім розстріляли. Читать далее »

1942

с. Білецьківка. Кременчуцький район. У 1942 році молодий вчи­тель Василь Ус, що втік з фашистського полону, організував у рідному селі підпільну групу «Набат». Підпільники поширювали лис­тівки з підписом «Овод» (кличка Василя Уса). Читать далее »

1942

с. Павлівка. Машівський район. У листопаді 1942 року вихова­нець місцевої школи, секретар комсомольської організації артиле­рійського полку Данило Єретик удостоєний звання Героя Радян­ського Союзу. Під час оборонних боїв під станцією Лозова він ке­рував вогнем кулеметників. Читать далее »

1942

м. Полтава. Вулиця Сінна, 18. У місті діяла підпільна комсо­мольсько-молодіжна група (1942 рік), очолювана комсомольцями Йосипом Баяном і Олександром Лімовим. Посип проживав на ву­лиці Сінній, 18. Читать далее »

1942

с. Шушвалівка. Глобинський район. Село — батьківщина Героя Радянського Союзу Петра Тарана. В 1942 році в боях на підступах до міста Орджонікідзе відділення сержанта Тарана одержало за­вдання зробити прохід у дротяних загородженнях ворожого укріп­лення Читать далее »

1943

м. Зіньків. Середня школа № 1. Піонерська дружина школи но­сить славне ім’я Героя Радянського Союзу Григорія Северина, який у березні 1943 року на палаючому літаку врізався у ворожий транс­порт.

1943

м. Кременчук. Школа № 6 імені Люди Корабліної. Школа но­сить ім’я своєї вихованки комсомолки-підпільниці, страченої фаши­стами в 1943 році.

1943

с. Лабурівка. Котелевський район. Комсомолець із села Лабурівки Іван Спичак у жовтні 1943 року під час бою з фашистами на Кіровоградщині був тяжко поранений. Читать далее »

1943

м. Лубни. Міський піонерський парк. Пам’ятник героям-піонерам. Під час німецько-фашистської окупації, в січні 1943 року, коли в Лубенському депо скупчилося для ремонту багато паровозів, юні патріоти піонери Боря Гайдай, Ваня Сацький і Толя Буценко пустили відремонтований паровоз на непідготовлений поворотний круг. Читать далее »

1943

м. Лубни. Верстатобудівний завод «Комунар». 1943 року після визволення міста від німецько-фашистських загарбників молодь мі­ста взялась за відбудову заводу. Бригади комсомольців Володи­мира Мухи і Григорія Іващенка за систематичне перевиконання Читать далее »

1943

с. Малі Липняги. Семенівський район. Комсомолка Марія Фас­това після визволення села від фашистів створила молодіжну ланку, яка домоглася високих показників у праці, зробила великий внесок у відбудову зруйнованого війною господарства колгоспу.

За самовіддану працю Марії Фастовій присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

1943

с.  Слободо-Петрівка. Гребінківський район. Це батьківщина комсомольця Григорія Кагамлика, який добровільно пішов на фронт. У боях під Курськом (1943 рік) сержант Кагамлик з групою бронебійників   відбивав   атаки   фашистських   танків.   Читать далее »

1944

с. Луки. Лубенський район. У березні 1944 року 22-річний юнак з села Луків, старший лейтенант Дмитро Сірик із своєю танковою ротою вів героїчний бій на підступах до міста Чорткова. Читать далее »

1945

с.  Абазівка. Полтавський район. Абазівський сільський клуб носить ім’я свого землякя Героя Радянського Союзу Івана Білоуська. Рота, якою командував гвардії старший лейтенант Іван Білоусько, одною з перших вступила у Берлін. На підступах до Берліна Білоусько знищив особисто німецький танк, дві самохідні установки, 50 гітлерівців. 28 квітня 1945 року він загинув.

1945

с. Білоусівка. Чорнухинський район. Тут народився Василь Мележик — Герой Радянського Союзу. Він один із перших в частині (1945 рік) форсував Дунай і, висадившись на правий берег, вступив у бій з фашистами. Відбиваючи фашистські контратаки, Василь Ме­лежик залишився без патронів. Коли фашисти оточили бійця, він останньою гранатою підірвав себе разом з ворогами.

1945

м. Кременчук. Вулиця Олександра Халаменюка. Вулицю на­звано ім’ям вихованця комсомолу Героя Радянського Союзу тан­кіста Олександра Халаменюка, який у січні 1945 року на землі повторив подвиг Гастелло.

1945

смт. Ромодан. Миргородський район. Середня школа. У квітні 1945 року вихованець школи гвардії старшина Федір Мінін у числі шести добровольців  одержав  завдання  врятувати  від зруйнування фашистами Імперський міст (Рейхсбрюкен) через Дунай, що вів до Відня. Мінін першим дістався мосту. Читать далее »