1944

м. Керч. Міськком ЛКСМУ. Комсомольці і молодь міста взяли активну участь у відродженні його після визволення від німецько-фашистських загарбників. До жовтня 1944 року молодь відпрацю­вала на відбудовних роботах понад 185 тисяч годин. Читать далее »

1939

с. Велика Димерка. Броварський район. Молодіжна ланка ком­сомолки Євдокії Безсмертної 1939 року виростила 400 центнерів картоплі на кожному гектарі, що вдвічі перевищило середній вро­жай по району. Читать далее »

1940

с. Рожни. Броварський район. Двадцятитрьохрічний Сергій Яч­ник під час війни з білофіннами командував танковим взводом. У 1940 році під час штурму лінії Маннергейма на Карельському пе­решийку, коли танк Сергія Ячника було підбито, він очолив атаку піхотинців. За цей бій лійтенанту Сергію Ячнику присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

1941

м. Біла Церква. Середня школа № 3. Під час Великої Вітчиз­няної війни вихованка школи Герой Радянського Союзу снайпер Людмила Павличенко знищила понад 300 фашистів. У шкільному музеї є матеріали про героїню.

1941

с. Єрківці. Переяслав-Хмельницький район. У жовтні 1941 ро­ку в селі діяли дві підпільні комсомольсько-молодіжні групи, очо­лювані комсомольцями, учнями місцевої середньої школи М. М. Яре­менком і В. Є. Бойком. Згодом ці групи виросли у партизанський загін імені М. О. Щорса.

1941

с. Жовтневе. Кагарлицький район. Наприкінці липня 1941 року десант, що складався із ста київських комсомольців, висадився на парашутах недалеко від села Жовтневого. Читать далее »

1941

м. Ірпінь. Києво-Святошинський район. Школа № 1 імені Макаренка. Тут училися піонери Володя Козар і Толя Хлестунов. Під час Великої Вітчизняної війни хлопці допомагали партизанам, ви­конували бойові завдання. Фашисти схопили і розстріляли піонерів. Посмертно їх нагороджено медаллю «За відвагу».

1941

с. Калинівка. Броварський район. З 16 по 19 вересня 1941 ро­ку поблизу села 227-й полк військ НКВС і загони робітничого опол­чення прикривали переправи до Києва. Ворог кидав сюди авіацію, танки, моточастини, намагаючись захопити мости. Читать далее »

1942

смт. Козин. Обухівський   район. Вулиця   Партизанська.   Назвавулиці нагадує про подвиги радянських людей у тилу ворога в роки Великої Вітчизняної війни.

Наприкінці 1941 року комуніст Григорій Кочубей створив у Козині підпільну молодіжну групу. Читать далее »

1941

с. Малі Єрчики. Сквирський район. У роки німецько-фашист­ської окупації в селі діяла підпільна група, якою керував комсо­молець Т. О. Ільченко. В серпні 1941 року він був направлений Київським обкомом ЛКСМУ в рідний район для розгортання під­пільної роботи в тилу ворога. Читать далее »

1941

с. Підгайне. Іванківський район. Село — батьківщина Героя Ра­дянського Союзу І. В. Сергієнка (1918—1943 pp.). До Великої Віт­чизняної війни він працював учителем, був працівником Розважівського райкому комсомолу. Читать далее »

1942

с. Богданівна. Яготикський район. У 1942 році 29-річному лей­тенанту, уродженцю села, Михайлові Бондаренку було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Другу Зірку Героя він одержав в 1943 році.

1942

м. Вишгород. Вулиця М. С. Гриненко. Цю вулицю названо ім’ям партизанки, зв’язкової М. Гриненко.

У січні 1942 року 20-річна дівчина стала розвідницею та зв’яз­ковою партизанського загону «Перемога». Читать далее »

1942

с. Западинка. Васильківський район. Уродженець села, комсо­молець лейтенант Петро Ковшеватський під час тяжкого бою з фа­шистами був поранений і взятий у полон, але втік звідти і став партизаном. Читать далее »

1942

с. Ківшувата. Таращанський район. Секретар сільської комсо­мольської організації Т. Т. Глобенко, комсомолка О. А. Омельченко та інші вели підпільну роботу проти фашистів під час окупації села. Читать далее »

1942

с. Нова Буда. Бородянський район. У червні 1942 року в Но­вій Буді і на станції Спартак виникла підпільна організація «Спартаківська», яку очолив комсомолець Микола Мельниченко. Підпіль­ники вели агітаційну роботу серед населення, здійснювали диверсії.

23 вересня 1943 року фашисти арештували 8 членів організації і 7 із них розстріляли в селі Бородянці, восьмому пощастило втекти.

1943

м. Біла Церква. Школа № 2 імені Героя Радянського Союзу Івана Зінченка. Під час виконання бойового завдання на Орловсько-Курській дузі 1943 року загинув, кинувшись з гранатами під ворожий танк, вихованець школи комсомолець Іван Зінченко. Читать далее »

1943

м. Богуслав. Пам’ятник Марині Гризун. У Богуславі фашистські кати замучили славну вихованку Ленінського комсомолу України Марину Гризун.

Передова колгоспниця із села Мисайлівки в роки фашистської окупації вступила на шлях боротьби з ненависним ворогом. Читать далее »

1943

м. Бориспіль. Школа імені Юрія Головатого. Вихованець шко­ли Юрій Головатий 18-річним юнаком пішов на фронт. Через рік він став лейтенантом, командиром взводу мінометників, комуністом. Читать далее »

1943

м. Кагарлик. Парк. Тут у братській могилі поховано зв’язкову Київського підпільного обкому  партії комсомолку Віру Куян.

Віра жила в Кагарлику. Коли ворог наблизився до селища, відважна дівчина стала підпільницею. Читать далее »

1943

с. Лебедівка. Вишгородський район. Село є батьківщиною вихованця комсомолу гвардії старшини Героя Радянського Союзу Никифора Шолуденка, який перший на танку 5 листопада 1943 ро­ку увірвався в Київ.

1943

смт. Кодра. Макарівський район. Братська могила. Тут разом з іншими партизанами поховано піонерів і комсомольців, активних учасників партизанського руху. За ініціативою комсомольців на мо­гилі споруджено обеліск. Читать далее »

1943

с. Нові Петрівці. Вишгородський район. Музей визволення Ки­єва. У жовтні — листопаді 1943 року на околиці села містився ко­мандний пункт 1-го Українського фронту. Звідси відбувалося ке­рівництво операцією по визволенню столиці Радянської України від німецько-фашистських загарбників. Читать далее »

1943

с. Паришів. Чорнобильський район. Свято шанують молодь і жителі села пам’ять Героя Радянського Союзу лейтенанта Георгія Бутаєва, що загинув,  визволяючи  їхнє село  від  фашистів. Читать далее »

1943

с. Толокунь. Вишгородський район. Обеліск комсомолці Г. Друк. У 1943 році під час визволення України від німецьких фашистів і форсування радянськими військами Дніпра, переправляючи бійців через ріку, загинула комсомолка Г. Друк. В селі на її могилі вста­новлено обеліск.

1944

м. Біла Церква. Школа № 16 імені Миколи Кириленка. У роки Великої Вітчизняної війни 18-річним юнаком пішов Микола на фронт. Рядовим бійцем-автоматником танкодесантних військ він захищав Москву, визволяв Україну, бив фашистів у Польщі. У 1944 році у бою на підступах до Варшави він знищив ворожий танк, гармату, останньою гранатою юнак підірвав себе і гітлерівців, що його оточили. Йому посмертно присвоєно звання Героя Радян­ського Союзу. Ім’я Героя носить одна з вулиць міста.

1944

м. Бориспіль. Середня школа № 2. Вихованець цієї школи ком­сомолець   Василь   Шкіль   на   чолі   танкового    взводу    воював    на Курській дузі під Орлом, визволяв Україну. Він першим на своєму танку по залізничному полотну увірвався в Козятин, Читать далее »

1944

м. Бровари. Райком ЛКСМУ. Велику допомогу у відродженні господарства району подавала районна комсомольська організація, яка відновила свою діяльність одразу ж після визволення Брова­рів. Читать далее »

1944

с. Годунівка. Яготинський район. Вихованець місцевої школи Іван Борщик у роки війни став командиром артилерійського взво­ду. У серпні 1944 року в боях за визволення Латвії він кинувся з гранатами під фашистський танк, чим зірвав атаку ворога. Читать далее »

1944

с. Ісайки. Богуславський район. Комсомолка села Ганна Ревука була зв’язковою партизанського загону. На початку 1944 року Ганну схопили гітлерівці і по-звірячому закатували. Мужня патріотка не виказала партизанів. Хоробро боролася проти фашистів парти­занка-комсомолка цього села Н. Т. Кисляченко.

1944

с. Любарці. Бориспільський район. Комсомольська організація колгоспу імені 12-річчя Жовтня на чолі з секретарем Оленою Гоп­кало навесні 1944 року виступила ініціатором відродження руху українських буряківниць-п’ятисотенниць.

1944

с. Мовчанівка. Рокитнянський район. В 1944 році вихованець Мовчанівської школи комсомолець Олександр Шевченко став вої­ном Червоної Армії. Короткий, але героїчний шлях пройшов він до Карпат. Читать далее »

1944

м. Сквира. Райком ЛКСМУ. У 1944 році комсомольці міста ви­ступили ініціаторами допомоги інвалідам Великої Вітчизняної вій­ни і виробили для них 25 тисяч трудоднів. За це ЦК ВКП(б) виніс міській комсомольській організації подяку. Чимало молоді поїхало працювати на Донбас. У 1946 році районній комсомольській органі­зації було присуджено перехідний  Червоний  прапор  ЦК  ВЛКСМ.

1944

с. Фастівець. Фастівський район. Юнак із села Фастівця Олек­сандр Тхоржевський (1925—1945 pp.) в серпні 1944 року першим вийшов на радянський державний кордон у Литві і укріпив на ньому червоний прапор. За цей подвиг Олександра нагороджено Золотою Зіркою Героя.

В лютому 1945 року у бою в Східній Пруссії він загинув смер­тю хоробрих.

1945

с. Воропаїв. Киево-Святошинський район. Комсомольсько-моло­діжна ланка колгоспу «Червоний комунар», яку очолювала Марія Іванюк, зайняла друге місце у Всесоюзному соціалістичному зма­ганні 1945 року. Ланка виростила в середньому по 837 центнерів картоплі  і по 434 центнери капусти на кожному гектарі.

1945

с. Жуківка. Баришівський район. У 1945 році комсомольцю із села Жуківки Андрію Лук’янцю присвоєно звання Героя Радянсько­го Союзу. Перед війною за рекомендацією райкому комсомолу Ан­дрій вступив до авіаційного училища штурманів. Читать далее »

1945

с. Лосятин. Васильківський район. У 1945 році Степанида Виштак очолила комсомольсько-молодіжну ланку. Щороку ланка зби­рала по 600—850 центнерів цукрових буряків, по 80—100 центнерів кукурудзи і по 500—600 центнерів картоплі з гектара. Читать далее »

1945

с. Соснівка. Макарівський район. У травні 1945 року юнакові із Соснівки Володимиру Поповичу присвоєно звання Героя Радян­ського Союзу. За роки Великої Вітчизняної війни він здійснив 926 бойових вильотів — 23 з них до партизанів, 96 разів проводив по­вітряну розвідку.

1945

с. Фролівка. Миронівський район. Комсомольсько-молодіжна ланка колгоспу «Перемога», очолювана Марією Лисенко, зібрала в 1945 році по 645 центнерів, а в наступному році по 711 центнерів цукрових буряків з гектара. У 1947 році за досягнуті успіхи ланко­вій  Марії  Лисенко  присвоєно  звання   Героя  Соціалістичної  Праці.

1945

с. Юрківка. Ставищенський район. Юрківка — батьківщина Га­лини Джунковської (Маркової). Вона навчалась у Московському авіаційному інституті. Коли почалася війна, студентка-комсомолка добровольцем пішла в авіацію штурманом. На фронті дівчина здійснила багато бойових вильотів, скинула на ворога близько 40 ти­сяч кілограмів бомб, у групових боях збила 3 ворожих літаки. Два рази горіла, була поранена. За мужність, героїзм Г. Джунковській в серпні 1945 року присвоєно звання Героя Радянського Союзу.