1939

м. Івано-Франківськ. Історико-краєзнавчий музей. На будинку мі­ської ратуші (нині музей) у вересні 1939 року, напередодні вступу в місто радянських військ, учасник комсомольського підпілля Авгу­стин Євчук підняв червоний прапор. Відважний комсомолець, за­хищаючи прапор, загинув від кулі білопольського офіцера.

На будинку в 1964 році встановлено меморіальну дошку, яка розповідає про подвиг А. Євчука. Його ім’я носить одна з вулиць міста, Івано-Франківська середня школа № 13. На могилі А. Євчука споруджено пам’ятник.

1940

с. Русів. Снятинський район. У січні 1940 року в селі створено комсомольську організацію. Першими до лав Ленінського комсомолу вступили селяни-бідняки Микола Слободян і Параска Назаренко. Вони організували актив молоді, обладнали з ним сільський клуб, утворили в ньому гуртки, що вивчали програму і статут комсомо­лу, Конституцію СРСР.

1940

с. Стецева. Снятинський район. Місцевий колгосп «Перше трав­ня»— один з перших у західних областях УРСР. Його засновано в 1940 році при активній участі комсомольців. Читать далее »

1940

с. Чернятин. Городенківський район. У 1940 році передова мо­лодь села об’єдналась у комсомольську організацію. Першими ком­сомольцями були Д. І. Човганюк, Є. П. Процюк, Ю. Д. Гладиш. У тому ж році з ініціативи комсомольців було створено колгосп імені Кірова. Читать далее »

1941

смт. Більшівці. Галицький район. Колгосп імені Шевченка. У бе­резні 1941 року за активною участю комсомольців і молоді селища було створено колгосп імені Т. Г. Шевченка. Перші комсомольці О. М. Дацьків, О. Г. Слободян та інші відзначились у боротьбі проти німецько-фашистських окупантів, подавали всебічну допомогу партизанам-ковпаківцям. Читать далее »

1941

смт. Заболотів. Обеліск борцям за Радянську владу. У парку селища встановлено обеліск борцям за Радянську владу, що заги­нули від рук українських буржуазних націоналістів та полягли на фронтах Великої Вітчизняної війни. Серед похованих тут бійці иинищувального загону, колишні підпільники створеної восени 1941 ро­ку районної комуністичної організації — М. Марчук, Ф. Рубанець, Д. Будзик, М. Гарбер, комсомольці І. Ковнер, І. Петрушкін та  інші. Читать далее »

1941

с. Зелена. Надвірнянський район. З перших днів тимчасової ні­мецько-фашистської окупації в селі діяла підпільна комсомольська організація. До її складу входило 18 юнаків і дівчат. Читать далее »

1941

с. Кінашів. Галицький район. У селі в липні — вересні 1941 року під час тимчасової фашистської окупації діяла підпільна комсомоль­ська організація, яку очолював Олекса Недобиток. Юні патріоти загинули в боротьбі з ворогом. У центрі села споруджено їм пам’ят­ник.

1941

с. Рудники. Снятинський район. На початку 1941 року за актив­ною участю комсомольців села було створено колгосп «Перше трав­ня». Читать далее »

1941

смт. Солотвин. Богородчанський район. Середня школа. У лип­ні— жовтні 1941 року, під час тимчасової німецько-фашистської оку­пації, в селищі діяла підпільна комсомольська організація, яку очолював И. М.  Бергенфельд.  Комсомольці-підпільники  були страчені гітлерівцями. Про бойові діла радянських патріотів розповіда­ють експонати кімнати бойової слави середньої школи і Солотвинського народного музею.

1943

м.  Яремча.   Надвірнянський   район.   Пам’ятник  партизанам.  Тут разом з іншими партизанами поховано одного з активних органі-иторів партизанського руху на Україні в роки Великої Вітчизня­ної війни, комісара партизанського з’єднання, яким командував С. А. Ковпак, Героя Радянського Союзу Семена Васильовича Руд­ні на і його сина комсомольця-партизана Радика Руднева, які загинули у 1943 році. Читать далее »

1944

смт. Заболотів. Снятинський район. Школа № 1. Восени 1944 ро­ку учні школи виступили ініціаторами збору коштів на будівни­цтво авіаланки літаків «Учень Станіславщини». 4 жовтня 1944 року бюро Станіславського (нині Івано-Франківського) обкому ЛКСМУ постановою «Про патріотичну ініціативу учнів 1-ї середньої школи міста Заболотова» схвалило почин юних заболотівчан і рекомен­дувало молоді області підтримати його.

1944

с. Космач. Косівський район. У квітні 1944 року біля хати ліс­ника в нерівному бою з українськими буржуазними націоналістами загинули сім комсомольців-десантників: Ісаєв Георгій Олександро­вич (командир групи), Мельничук Катерина Захарівна, Лазутіна Марія Іванівна, Токар Ольга Іванівна, Донаусов Володимир Олек­сандрович, Райський Сергій Миколайович і Туригін Василь Федо­рович.

На місці загибелі воїнів-розвідників у 1964 році встановлено обеліск. Імена загиблих носять піонерські загони Космацької се­редньої школи.

1944

с. Раківчик. Коломийський район. 25 травня 1944 року в бою проти німецько-фашистських загарбників, який відбувся біля села, комсомолець Володимир Пачуліа повторив подвиг Олександра Матросова. Читать далее »