1919

м. Житомир. Вулиця Михайлівська. Кінотеатр. 29 квітня 1919 ро­ку в місті було створено міську організацію Комуністичної спілки робітничої молоді. До складу її міського комітету ввійшли О. Бай­ко, Л. І. Мітін, Ю. Рушайло та інші. В будинку по вулиці Михай­лівській знаходився комсомольський клуб.

1919

с. Левків. Житомирський район. Наприкінці 1919 року тут бу­ло створено перший на Волині сільський комсомольський осередок, який очолив У. І. Кондратюк. До складу організації входило майже 100 юнаків і дівчат. Читать далее »

1919

с. Щорсівка. Коростенський район. 30 серпня 1919 року в бою під селом Білошицею був смертельно поранений легендарний герой громадянської війни 24-річний Микола Щорс. 1934 року на честь героя село названо його іменем.

1967 року в селі споруджено пам’ятник М. О. Щорсу.

1921

с. Бовсуни. Лугинський район. У 1921 році в складі частин особ­ливого призначення бовсунівські комсомольці (в районі рідного се­ла) захищали зі зброєю в руках від бандитів Тютюнника міст через річку Уж. Читать далее »

1921

с. Брусилів. Коростишівський район. 4 вересня 1921 року в селі нідбулася перша конференція комсомольських організацій Бруси-лівщини.

У серпні 1926 року місцеві куркулі вбили комсомольця-сількора, активного пропагандиста колективізації Івана Литвинчука. Читать далее »

1921

смт. Лугини. Райком ЛКСМУ. У 1921 році для боротьби з бан­дою Тютюнника з комсомольців і молоді селища та інших населе­них пунктів було сформовано спеціальний загін. Разом з дивізією Г. І. Котовського загін хоробро бився з ворогами Радянської влади.

1922

с. Ксаверівка. Черняхівський район. Поблизу Черняхова, на ко­лишніх поміщицьких землях, комсомольці, переважно демобілізова­ні червоноармійці, під керівництвом старого більшовика К. І. Каллера в 1922 році створили сільськогосподарську комуну — одну з пер­ших на Волині. Читать далее »

1922

смт. Любар. Меморіальний комплекс в пам’ять жертв Любарської трагедії. 24 січня 1922 року бандити, які вдерлися в село, вчи­нили розправу над комсомольцями, що зібралися в клубі комунарів. Вони закатували 18 комсомольців. Подія ця увійшла в історію комсомолу під назвою Любарської трагедії. В селищі споруджено меморіальний комплекс.

1925

с. Піщаниця. Овруцький район. В 1925 році в селі за активною участю комсомольців було засновано колгосп «Червоний оратай». Одним з організаторів його був секретар комсомольського осередку В. М. Перов, який згодом працював головою Житомирського облвиконкому.

1927

с. Гуменники. Коростишівський район. За ініціативою комсо­мольського осередку в 1927 році тут створено меліоративне това­риство, куди ввійшли всі комсомольці села (31 чоловік) і кілька десятків бідняцьких сімей. Читать далее »

1928

с. Пиріжки. Малинський район. В 1928 році за ініціативою ком­сомольського осередку в селі Пиріжках було створено комсомоль­ський колгосп «Жовтневе колосся».

1929

с. Царівка. Коростишівський район. Виконуючи рішення XV з’їз­ду ВКП(б) про соціалістичну перебудову сільського господарства, сільський комсомольський осередок на честь 10-ї річниці ЛКСМУ створив колгосп. Всі 40 комсомольців із своїми родинами першими вступили в артіль.

1929

с. Іванівка. Житомирський район. Юнак Іван Шутов (нині ві­домий письменник), який жив у 20-ті роки в Іванівці, відкрив у своїй хаті гурток лікнепу, добровільно навчав грамоти сільську молодь.

1937

с. Кишин. Олевський район. 6 липня 1937 року молоді колгосп­ники — тсоавіахімівці села — через газету «Комуніст» звернулися з листом до колгоспників Київщини (тоді село було в складі Київ­ської області) і запропонували організувати змагання на кращу постановку оборонної роботи. Читать далее »